Conferinţa a avut loc pe data de 3 decembrie la Howard Johnson Grand Plaza Hotel şi a reunit pe parcursul întregii zile peste 250 de participanţi, practicieni în Internet, telecom, software, hardware, advertising sau media, specialişti în dezvoltarea, crearea, distribuţia de produse şi servicii pentru mediul online.
Prima sesiune a evenimentului a dezbătut provocările şi oportunităţile actuale pe care le avem pentru dezvoltarea internetului. Printre vorbitori s-au numărat Tristan Nitot (preşedintele si co-fondatorul Mozilla Europe), Jan Sifra (Marketing & Communication Manager, eTarget) şi Tudor Muscalu (User Experience Designer, Adobe), care au adus în discuţie rolul pe care mediul online îl joacă în dezvoltarea şi susţinerea proiectelor şi companiilor în ziua de azi, luând în considerare şi contextul economic actual dificil cu care se confruntă comunitatea de business din România.
Cea de-a doua sesiune a dezbătut subiectul noilor oportunităţi în afacerile online: cum putem cuantifica eficienţa în mediul online şi care sunt tendinţele care se prefigurează în acest moment în Internet. Printre cei care şi-au exprimat punctul de vedere pe această temă se numără Dragoş Mănac (Lead Operations Manager, SNS) sau Cătălin Tenita (Fondator, TreeWorks).
Au urmat două sesiuni de prezentări, structurate pe 3 module, care s-au desfăşurat în paralel. Primul dintre acestea, Start, s-a adresat celor care îşi doresc să pună bazele unui proiect online, oferind totodată soluţii pentru ca acesta să fie cât mai atrăgător pentru potenţialii investitori. În cadrul celui de-al doilea modul, Develop, s-a discutat despre cum pot fi dezvoltate proiectele online, care care sunt oportunităţile şi dificultăţile în acest moment, dar şi cum pot fi depăşite. Modului promote a fost dedicat promovării în mediul online şi integrării tehnologiilor web 2.0 în marketingul online. Radu Ionescu (Managing Director în cadrul Kinecto) a subliniat importanţa unei comunicări oneste în mediul online, precum şi oportunităţile pe care le au companiile pentru a se adresa eficient, cu costuri cât mai reduse, unui public larg. Bogdan Niţu (General Manager la Webstyler) a adus în discuţie un exemplu eficient şi de mare impact de comunicare online – Emotional Cities.
Eficienţa promovării brandurilor în mediul online a fost dezbătută de Adrian Stănescu (Country Manager, Eyeblaster) şi Bogdana Butnar (Managing Director & Head of Strategy, MRM Partners)S-a vorbit deapre o scădere a interesului consumatorilor pentru mediul online, despre reducerea eficienţei campaniilor de comunicare online la contabilizarea ratei de clickuri, dar şi despre strategia de comunicare a companiilor.
Ultima sesiune a evenimentului a găzduit finala competiţiei Net Start-Up, în cadrul căreia 10 proiecte au fost alese, în urma unei selecţii preliminare, să fie prezentate în faţa juriului format din 6 dintre cei mai reprezentativi investitori şi antreprenori online. Juriul a fost format din Alexandre Almajeanu (important investitor şi antreprenor român stabilit în Franţa), Sergiu Biriş (co-fondator Trilulilu, reprezentant al lui Alexis Bonte, Erepublik.com), Vlad Stan (fondator Seed Money), Rachard El Jisr (fondator al companiei Rockmedia), Daniel Enache (creatorul fondului Thousand Tiny Tigers) şi Dan Călugăreanu (CEO, Alliance Computers & Magazinultau.ro).