![]() |
printeaza articol trimite unui prieten |
![]() Mesajul campaniei Qfort, în topul Leo BurnettMihai Iliescu, director de creaţie la agenţia Leo Burnett, a nominalizat pe prima poziţie a clasamentului său de reclame româneşti campania Qfort, pentru că "a reuşit să ne imprime în creier un nou brand".1. Campania "Să reziste" – Qfort, Next Advertising
“Nu cred că există cineva care să fi rămas rece la ferestrele Qfort. Pe majoritatea, probabil că reclamele i-au scos din minţi. Dar într-o ţară în care isteria renovărilor a atins un punct culminant exact în perioada difuzării spoturilor, într-o cultură obsedată că o trage curentul, pe o piaţă deja plină de termopane, trebuie să fii Superman ca să reuşeşti să intri cu un produs nou. Qfort a reuşit. A reuşit să ne imprime în creier un nou brand. Şi am ţinut minte. Am ţinut minte. Am ţinut minte.“ 2. “Sheep” - Anim'est, Ogilvy “Iniţial, am crezut că e doar o idee execuţională beton pe un insight local. M-am înşelat. Se pare că insightul e universal şi că şi alte popoare îşi iubesc oile la fel de mult. Mai mult, deşi referirea la tradiţiile balcanice poate fi considerată acum un clişeu în zona noastră, spotul Anim'est livrează un mesaj simplu în cel mai surprinzător mod - şi cu mult simţ al umorului.” 3. Campania integrată ING, CAP “Cea mai bună campanie integrată din acest an. Singura campanie în care orice gând din TV se vede imediat la POS, în broşuri, în DM, pe net. O campanie care are consecvenţă şi răbdarea să construiască un brand prin emoţii nu puternice, nu şoc, ci simple, autentice şi de durată. De unde ştiu? Mi-a spus iepurele finanţist.” 4. Lemarco brun, Bigger Group “Atmosferă dementă, imagine sharp, lumină creepy, idee simplă, casting ideal, joc perfect, final dramatic, tot ce trebuie.” 5. Chat / Buy – Clicknet, Grey “O revenire reuşită la metoda veche în care o glumă se transformă în spot. Dacă gluma e bună, şi spotul e bun. Bun nu înseamnă genial, dar înseamnă peste media pieţei, ieşit din obişnuita platitudine - şi acesta este meritul celor două spoturi Clicknet.” Citiţi şi “Vii mai târziu să stăm pe întuneric?”, replică de Top pentru TBWA/MERLIN O agenţie din provincie, în topul McCann Erickson Zânul, un personaj credibil, în viziunea Friends Advertising Execuţia pentru Muzeul Antipa, pe primul loc în Topul Publicis Matache Măcelarul, cel mai memorabil personaj pentru BIGGER Group Spoturile la Tuborg şi ciocolata Rom, preferate de Tempo Două reclame la servicii bancare în Top 5 Headvertising Spoturile pentru îngheţata Aloma, în topul preferinţelor Brandstalk Top 5 campanii româneşti 2008 - Scala JWT
|
||||
printeaza articol trimite unui prieten |
Articole asociate
- 18 Mai 2012 7 din cele 12 premii IAB MIXX Awards ajung la agenţiile din grupul Leo Burnett
- 18 Mai 2012 Prima ediţie IAB MIXX Awards şi-a desemnat câştigătorii
- 11 Mai 2012 The Institute prezintă Noaptea Agenţiilor, ediţia a III-a
- 10 Mai 2012 Energiea - Agenţia de vis - la Noaptea Agenţiilor 2012
- 2 Mai 2012 Faceţi parte din prima ediţie MIXX Awards România!
Cele mai recente analize
- 17 Mai 2012 Care sunt brandurile în care românii au cea mai mare încredere
- 11 Mai 2012 Cum să oferi consumatorilor relevanţă şi experienţe memorabile prin campanii de Mobile Marketing
- 10 Mai 2012 Aplicaţiile pentru smartphone, principalul mediu de comunicare pe mobil
- 8 Mai 2012 Marketing 3.0 atrage în principal persoane cu funcţii de condurere din companii
- 4 Mai 2012 Vodafone, cel mai activ brand în social media
Agenda lunii
- Romanian EFFIE Awards 2012
International Advertising Association România şi Uniunea Agentiilor de Publicitate din România anunţă începerea înscrierilor pentru Romanian EFFIE Awards. Premiile EFFIE recompensează campaniile care au obţinut rezultate excelente bazându-se pe idei creative şi strategii inovatoare.
Pe 4 Iunie 2012 la ora 20:00 - Marketing 3.0, susţinut de Philip Kotler
Pe 1 iunie, la Ateneul Român, prof. Philip Kotler va susţine trainingul certificat „Marketing-ul prin valori” în cadrul unui eveniment adresat oamenilor de afaceri, managerilor şi profesioniştilor în marketing şi comunicare din toate industriile. Trainingul va aborda, printre altele, şi metode de îmbunătăţire a puterii brandului.
Pe 1 Iunie 2012 la ora 9:00 - Gala Societăţii Civile
Câştigătorii celei de-a zecea ediţii a Galei Societăţii Civile vor fi anunţaţi în cadrul festivităţii de premiere, care va avea loc în data de 28 mai, la Opera Naţională Bucureşti, începând cu orele 20.00.
Pe 28 Mai 2012 la ora 20:00






aboneaza-te

printeaza articol
trimite unui prieten

