Newsletter
Aboneaza-te la Newsletterul IAA
Ca sa stii mereu tot ce misca in industrie.
Si ai sinteza direct in inbox.

aboneaza-te

RSS Feed
Afla imediat ce apare nou in "Evenimente"
Facebook
Like us on Facebook
Share on Facebook   printeaza articolprinteaza articol     trimite unui prietentrimite unui prieten
Eveniment - 9 Iunie 2009
Adrian Sârbu vrea să închidă toate ziarele locale

Adrian Sârbu vrea să închidă toate ziarele locale

Potrivit mai multor bloguri şi site-uri de specialitate, cel puţin patru publicaţii locale aparţinând Publimedia, divizia de publishing a grupului MediaPro, se vor închide. Cosmina Noaghea, director de publishing Publimedia, a declarat pentru Paginademedia.ro că varianta închiderii ziarelor locale este “un scenariu printre multe altele” şi că nu s-a luat nicio decizie.

de Floriana Scânteie
Ştirea a fost anunţată iniţial pe blogul personal al lui Dragoş Stanca, fostul director al ziarelor locale MediaPro, actual director la F5 Realitatea Caţavencu. Apoi, Iulian Comănescu a venit cu câteva explicaţii la acest scenariu posibil, una dintre ele referindu-se la „criză şi la dinamica relaţiei dintre Adrian Sârbu şi CME, compania la care cunoscutul proprietar de media român a devenit de câteva luni COO, adică numărul unu executiv”.

Cosmina Noaghea, director de publishing Publimedia, nu a confirmat, însă, bomba zilei. Ea a declarat pentru Paginedemedia.ro că “Este un scenariu printre multe altele. Când vom lua o decizie, o vom anunţa. În acest moment, ziarele locale există. Nu ştiu ce va fi în următoarea perioadă”.

Mihai Gotiu, redactor-şef la "Clujeanul" a declarat pentru HotNews că “a fost o decizie de business luată ieri şi comunicată astăzi dimineaţă. Luni va fi ultima ediţie tiparită a ziarului "Clujeanul", sub Publimedia“. Un alt redactor-şef contactat de Hotnews, Gruia Ursu ("Ieşeanul"), spune că “nu am primit nicio informare oficială. Ştiu ca luni "Ieşeanul" va ieşi pe piaţă”.

Vom reveni cu amănunte.
sussus

  printeaza articolprinteaza articol     trimite unui prietentrimite unui prieten
Scrie parerea ta:
Nume:
Email:
http://   Website:
Comentariu:
Scrie in cifre numarul din imagine
Cod verificare
 
Agenda lunii
  • Paleofuture, retrofuture şi no-future
    Cele mai multe dintre inovaţiile de azi au fost gândite în urmă cu un deceniu, un secol şi chiar un mileniu în urmă. Înainte de internet a fost memex, înainte de viitor a fost romanul de anticipaţie, înainte de deadline s-a inventat ceasul. Un atelier despre apariţia timpului raţional şi lumii moderne, cele cinci revoluţii industriale, evoluţia tehnologiei, maşini electrice, trenul atmospheric. Despre viitorul care nu a fost şi viitorul care nu va fi niciodată se va vorbi in cadrul atelierului "Nexus" care va avea loc la IAA House din Calea Victoriei, nr. 126, et. 3, Bucuresti.
    Pe 29 Februarie 2012 la ora 18:00
  • Digital Marketing Forum
    Ediţia din acest an a Digital Marketing Forum reuneşte la hotel Crowne Plaza Bucureşti specialişti locali şi internaţionali, care vor vorbi despre noile tendinţe şi experienţe globale. Aceştia vor aduce cu ei expertiza pieţelor avansate de comunicare online, publicitate şi strategie media.
    Pe 22 Februarie 2012 la ora 9:00