În perioada 4 – 31 martie au loc înscrierile la cea de-a VIII-a ediţie a Olimpiadelor Comunicarii, cea mai importantă competiţie naţională pentru tinerii care îşi doresc o carieră în Advertising, Relaţii Publice sau Comunicare Politică.
Pentru a se înscrie, tinerii trebuie să fie studenti sau încadraţi într-o formă de învăţământ superior. Într-o primă etapă, ei trebuie să îşi alcătuiască o echipă de 5 membri şi să rezolve o temă de preselecţie. Aceasta diferă în funcţie de proba la care se înscriu: Relaţii Publice, Comunicare Instituţională, Advertising sau Comunicare Politică.
Astfel, pentru ediţia din 2008 temele de preselecţie sunt:
Comunicare Institutionala: “Campanie pentru încurajarea femeilor să meargă la meciuri de fotbal, ca mijloc de reducere a violenţei pe stadioane”.
Relatii Publice: “Campanie de încurajare a reciclării în rândurile companiilor”.
Comunicare Politica: “Campanie prin care un partid să-şi mobilizeze electoratul fidel să se implice în dezbaterea politică din blogosferă”.
Advertising: “Campanie pentru creşterea încrederii în Poliţia Română”.
Competiţia are un juriu format din nu mai puţin de 70 de profesionişti consacraţi, din industria comunicării, printre care se află: Ioana Manoiu- Managing Partner GMP PR, Ştefania Stavrositu - Junior Partner The Practice, Sorana Savu - Senior Partner
Premium Communication şi mulţi alţii.
Participanţii care vor trece de etapa de preselecţii vor realiza câte o campanie de comunicare pentru un “client” real. Acesta, în funcţie de probă, poate fi: o companie, un brand comercial, o instituţie publică sau un om politic. După trei săptămâni de lucru, echipele finaliste îşi vor prezenta public campaniile, iar cele mai bune vor fi premiate.
Extra Info:
Olimpiadele Comunicarii 2008 se desfăşoară sub Patronajul Presedintelui Camerei Deputatilor. Proiectul este realizat cu sprijinul financiar oferit de: Tuborg România, Agenţia Naţională pentru Sprijinirea Iniţiativelor Tinerilor, Carparcement Holding, BRD Groupe Societe Generale, JTI România, Leo Burnett, IMPACT SA, APA NOVA şi InternetCorp.