![]() |
printeaza articol trimite unui prieten |
Revista presei internaţionaleCompaniile au început să investească mai mult în programe de sustenabilitate şi să se afirme prin implicarea în programe de protecţia mediului şi responsabilitate socială. Este exemplul companiei Nissan, care îşi updatează planul ecologic din 2005 şi al Coca – Cola, care încearcă să salveze urşii polari. Întrebările săptămânii: Cum va arăta Sony Ericsson fără “Ericsson” şi Coca-Cola fără ursul polar animat care bea Cola?de Teodora Ieşeanu
Coca Cola sprijină World Wildlife Fund
Coca – Cola iniţiază campania “Arctic Home”. Pentru următoarele luni compania va înlocui urşii polari animaţi cu cei autentici pentru a pune în centrul atenţiei viaţa lor reală. Scopul este de a aduna mai multe milioane de dolari pentru a ajuta WWF. Coca – Cola va promova campania în Social Media, OOH, in-store merchandising şi pe media tradiţionale. Site-ul dedicat ArcticHome.com oferă o experienţă 3-D cu reprezentări digitale ale urşilor polari. Primul urs polar a apărut în reclamele Coca – Cola în 1922, în Franţa. Sursa: Ad Age Nike introduce alergătorul care nu se opreşte niciodată În SUA, Nike a lansat spotul “Some Time Together” din campania “Never stop Running” pentru promovarea adidaşilor Lunarglide_2. Reclama înfăţişează o fată care nu se opreşte niciodată din alergat, iar părinţii, sora şi prietenul aleargă pentru o scurtă perioadă alături de ea pentru a petrece puţin timp împreună. “Never stop Running” încearcă să încurajeze alergătorii cu performanţe mai slabe şi să-i inspire să meargă mai departe. Sursa: Brand Republic Va exista Sony Ericsson fără “Ericsson”? În încercarea de a prinde din urmă Apple şi Samsung pe piaţa smartphone-urilor şi tabletelor, Sony va prelua integral, pentru 1,05 miliarde euro, producătorul de telefoane mobile Sony Ericsson, deţinut în joint venture cu grupul suedez Ericsson. Până acum, laptopurile, tabletele, consolele de jocuri video şi alte electronice produse de Sony erau create, dezvoltate, produse şi aşezate pe piaţă separat de telefoanele Sony Ericsson. Sursa: Marketing Magazine Nissan a prezentat planul ecologic pe următorii 6 ani Programul pe 6 ani se concentrează pe reducerea amprentei de carbon, sporirea utilizării energiilor regenerabile şi diversificarea resurselor. Comparativ cu nivelurile din 2005, compania şi-a propus să crească rata de utilizare a materialelor reciclate până la 25%, să crească eficienţa combustibilului şi să reducă cantitatea de emisii CO2 cu 20%. De asemenea, Nissan intenţionează să introducă surse de energie regenerabile pentru fabricaţie şi facilităţile aferente. Sursa: Marketing Week
|
||||
printeaza articol trimite unui prieten |
Articole asociate
- 21 Mai 2012 GolinHarris a câștigat contul Mercedes-Benz România
- 18 Mai 2012 Q2M şi Thinkdigital, alianţă strategică pentru piaţa de digital advertising din România
- 8 Mai 2012 Marketing 3.0 atrage în principal persoane cu funcţii de condurere din companii
- 3 Mai 2012 Creşterea economică slabă influenţează decizia de cumpărare a consumatorilor europeni
- 27 Aprilie 2012 37 de branduri de referinţă pe podium la Gala Superbrands România
Cele mai recente stiri
- 23 Mai 2012 Proiectul special realizat de EUROMEDIA şi BETA CONS pentru Revista Naţional Geographic a câştigat premiul “Best Brand Promotion"
- 23 Mai 2012 UAPR anunță cursuri de publicitate cu cei mai buni traineri în domeniu
- 22 Mai 2012 Vodafone România anunţă rezultatele financiare pentru anul fiscal 2011-2012
- 21 Mai 2012 GolinHarris a câștigat contul Mercedes-Benz România
- 18 Mai 2012 Q2M şi Thinkdigital, alianţă strategică pentru piaţa de digital advertising din România
Agenda lunii
- Romanian EFFIE Awards 2012
International Advertising Association România şi Uniunea Agentiilor de Publicitate din România anunţă începerea înscrierilor pentru Romanian EFFIE Awards. Premiile EFFIE recompensează campaniile care au obţinut rezultate excelente bazându-se pe idei creative şi strategii inovatoare.
Pe 4 Iunie 2012 la ora 20:00 - Marketing 3.0, susţinut de Philip Kotler
Pe 1 iunie, la Ateneul Român, prof. Philip Kotler va susţine trainingul certificat „Marketing-ul prin valori” în cadrul unui eveniment adresat oamenilor de afaceri, managerilor şi profesioniştilor în marketing şi comunicare din toate industriile. Trainingul va aborda, printre altele, şi metode de îmbunătăţire a puterii brandului.
Pe 1 Iunie 2012 la ora 9:00 - Gala Societăţii Civile
Câştigătorii celei de-a zecea ediţii a Galei Societăţii Civile vor fi anunţaţi în cadrul festivităţii de premiere, care va avea loc în data de 28 mai, la Opera Naţională Bucureşti, începând cu orele 20.00.
Pe 28 Mai 2012 la ora 20:00






aboneaza-te

printeaza articol
trimite unui prieten

