Newsletter
Aboneaza-te la Newsletterul IAA
Ca sa stii mereu tot ce misca in industrie.
Si ai sinteza direct in inbox.

aboneaza-te

RSS Feed
Afla imediat ce apare nou in "Studii-de-caz"
Facebook
Like us on Facebook
Share on Facebook   printeaza articolprinteaza articol     trimite unui prietentrimite unui prieten
Studiu de caz - 17 Martie 2009
Mesajul din 2008 a Galei Societăţii Civile: “Binele o duce rău în România”

Mesajul din 2008 a Galei Societăţii Civile: “Binele o duce rău în România”

Gala Societăţii Civile este prima şi singura competiţie din România care premiază cele mai bune proiecte derulate de organizaţii neguvernamentale. Evenimentul a ajuns la cea de-a VII-a ediţie.

Agenţia de PR: Millenium Communications
Numele campaniei: Gala Societăţii Civile
Iniţiatorul: Millenium Communications
Perioada de desfăşurare: martie - mai 2008

Context şi premise

Gala Societăţii Civile, un proiect Millenium Communications, este prima şi singura competiţie din România care premiază cele mai bune proiecte derulate de organizaţii neguvernamentale. În anul 2002 a fost organizată prima ediţie a evenimentului, iar anul acesta, se desfasoara cea de-a VII-a ediţie.

Printre cele mai importante probleme cu care se confruntă organizaţiile neguvernamentale din România (identificate în cadrul unor seminarii şi discuţii libere cu reprezentanţii sectorului) se numără lipsa finanţărilor, a voluntarilor şi a promovării acţiunilor lor în rândul mass-media. Astfel, evenimentul din 2006 a constituit punctul de pornire pentru transformarea acestui proiect anual într-un spaţiu al unui dialog permanent între sectorul non-profit şi toţi ceilalţi parteneri şi potenţiali parteneri.

Gala Societăţii Civile - ediţia 2008 - a beneficiat pe lângă componenta de PR şi de o campanie de comunicare ATL, mesajul Galei fiind transmis prin instrumentele specifice fiecărui canal: radio, outdoor şi indoor, presă scrisă, bannere online.

La ediţia din 2008, printre parteneri s-au numărat: Europa FM, Adevărul Verde, Dilema Veche, 24-FUN, EurActiv, HotNews, IQads, Green Report, Oops Media, Elevate şi Primăria Sectorului 1.

Cercetarea

Încă de la prima ediţie a Galei Societăţii Civile, au fost organizate o serie de seminarii, dezbateri şi discuţii libere cu membrii organizaţiilor neguvernamentale pentru a identifica problemele care împiedică evoluţia firească a sectorului non-profit. Printre problemele dezbătute se numără: găsirea unor modalităţi prin care se poate construi o colaborare eficientă între ONG-uri şi companii; identificarea celei mai bune abordări în vederea obţinerii unei sponsorizări, identificarea paşilor pentru organizarea unei campanii de comunicare socială şi a principalelor aspecte de marketing şi de relaţii publice pe care trebuie să le urmărească organizaţiile neguvernamentale. De asemenea, cultivarea relaţiilor cu partenerii şi cu reprezentanţii comunităţii s-a dovedit a fi esenţială pentru auto-susţinerea pe termen lung a organizaţiei, iar din acest punct de vedere, relaţiile publice şi comunicarea directă sau cu presa trebuie să fie o preocupare permanentă a organizatiilor neguvernamentale.

Aceste discuţii au avut rolul de a ajuta organizatorii să îmbunătăţească de la an la an formatul evenimentului, culminând cu crearea unui site dedicat, care să fie un spaţiu permanent de interacţiune între organizaţiile care formează sectorul neguvernamental şi non-profit şi beneficiarii lor direcţi, parteneri sau cei care le pot pune la dispoziţie resurse.

Planificarea

Pornind de la misiunea iniţială a Galei Societăţii Civile de a recunoaşte public calitatea şi dăruirea unor oameni şi organizaţii dedicate unor cauze sociale, campania de comunicare a editiei din 2008 şi-a propus să:

• Pregătească şi să informeze publicul deja familiar cu acest eveniment, astfel încât să existe un interes cât mai mare pentru competiţie;
• Atragă sprijinul personalităţilor, al liderilor de opinie, care să înţeleagă importanţa spiritului civic şi implicit să susţină cauza Galei Societăţii Civile;
• Atragă interesul mass-mediei pentru competiţie şi pentru problemele cu care se confruntă societatea civilă;
• Aducă pe ordinea de zi a cetăţenilor importanţa implicării în societate.

Campania s-a adresat şi a atins mai multe categorii de publicuri: organizaţiile neguvernamentale active, mass-media, oamenii care deţin funcţii în departamentele de marketing şi comunicare din companii, lideri de opinie şi personalităţi recunoscute în diferite domenii de activitate, reprezentanţi ai administraţiei publice şi, nu în ultimul rând, marele public - toţi cei pe care îi putem impulsiona să se implice în viaţa comunităţilor.
În fiecare an, campania de comunicare a Galei Societăţii Civile are un alt mesaj. În 2008, mesajul a fost “Binele o duce rău în România” şi a fost declinat pe radio, outdoor, indoor, presă scrisă, online.

Implementare

Campania a fost susţinută prin comunicare directă şi prin intermediul alertelor trimise către 4 000 de abonaţi, prin intermediul cărora aceştia au fost informaţi cu privire la ultimele noutăţi pe care le aducea evenimentul şi asupra momentelor cheie din desfăşurarea acestuia.

Au fost trimise 4 comunicate de presă: câte unul pentru fiecare etapă din competitie, (cu precizarea sponsorilor şi a partenerilor):

• începerea înscrierilor;
• bilanţ înscrieri şi anunţarea etapei de jurizare;
• anunţarea coordonatelor evenimentului;
• anunţarea câştigătorilor post-eveniment.

Pe toată perioada desfăşurării evenimentului a fost menţinut un contact permanent cu mass-media locală şi centrală. Proiectele înscrise de cele 80 de organizaţii neguvernamentale, grupuri de iniţiativă şi persoane fizice din toate regiunile ţării, au avut o acoperire geografică atât locală şi regională, cât şi naţională.

Cu două săptămâni înainte de festivitatea de premiere jurnaliştilor le-a fost trimis un ghiveci în care am plantat seminţe de flori. A fost un gest simbolic, prin care jurnaliştii au fost invitaţi să devină donatori de timp şi să acorde câteva secunde din timpul lor îngijirii plantei, planta fiind primul pas către altruism.

Invitaţia electronică pentru festivitatea de premiere a fost trimisă către:

• 300 de reprezentanţi ai ONG-urilor
• 100 de voluntari înscrişi pe site
• 100 de bloggeri care au adoptat ONG-uri (În 2007, am iniţiat campania “Adoptă un ONG”, prin care încurajam bloggerii să posteze pe blogul lor detalii despre un ONG)
• 200 de jurnalişti
• 150 de reprezentanţi ai companiilor şi instituţilor publice

Evaluarea

În evaluarea campaniei de relaţii publice s-a urmărit – numărul de organizaţii neguvernamentale participante şi de proiecte înscrise, cu cât a crescut numărul abonaţilor la alerta periodică a Galei şi numărul de vizitatori ai site-ului şi, de asemenea, articolele generate în mass-media locale şi centrale. Agenţia a fost foarte atentă la impactul campaniei şi la feedback-ul obţinut de la cei care au primit mesajul campaniei şi care poate să constituie un ghidaj pentru campaniile viitoare.

Rezultatele campaniei

La ediţia din 2008, 80 de organizaţii neguvernamentale, grupuri de iniţiativă şi persoane fizice din toate regiunile ţării au înscris în competiţia Galei Societăţii Civile 115 proiecte sociale, valoarea finanţărilor atrase de acestea fiind de peste 7,9 milioane de euro.

Competiţia a atras un juriu de excepţie, format din specialişti în evaluarea şi implementarea proiectelor sociale, personalităţi publice şi lideri de opinie. Juriul i-a avut în componenţă pe: Cătălin Ştefănescu (TVR 1), Ioan T. Morar (Academia Caţavencu şi Cotidianul), Luciana Simona Velea (Institutul de Ştiinţe ale Educaţiei), Cristina Borţun (Institutul Goethe) Liviu Mihaiu (Academia Caţavencu, Asociaţia “Salvaţi Dunărea şi Delta”), Sandra Pralong (Synergy Communications), Victor Alistar (Transparency International), Cătălin Mosoia (Europa FM), Mihaela Rădulescu (Antena 1 şi ambasador al United Way în România), Raed Arafat (Medic coordonator al SMURD şi secretar de stat în Ministerul Sănătăţii Publice), Dumitru Sandu (Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială), Dana Deac (Director TVR1), Robert Turcescu (Realitatea TV şi Europa FM), Luminiţa Tănasie (World Wide Fund for Nature România), Alin Ivan (SVASTA Consult), Cosmin Alexandru (Brandivia şi Asociaţia Erudio).

În total, acoperirea media a evenimentului a însumat:

- 120 de apariţii în presa scrisă şi online;
- 8 intervenţii la radio;
- 7 reportaje TV.

Articolele apărute în urma trimiterii comunicatelor de presă au avut o acoperire din punct de vedere al specificului publicaţiilor, atât în presa generalistă, de business, de marketing şi comunicare, ecologie, pe blog-uri, în revistele cu target feminin şi altele (site-urile unor ONG-uri, publicaţii culturale, financiare, auto). Acest lucru a ajutat agenţia să facă recunoscut evenimentul în rândul publicului-ţintă: reprezentanţi ai sectorului neguvernamental, ai sectorului public şi privat, lideri de opinie şi personalităţi recunoscute în diferite arii de activitate care se implică social.

Apariţiile în presă, atât intervenţiile la radio, cât şi apariţiile în presa scrisă, au continuat şi la 2 luni după eveniment.

Festivitatea de acordare a premiilor, desfăşurată pe data de 20 mai 2008 la Ateneul Român, a reunit aproximativ 600 de persoane: reprezentanţi ai mediului asociativ, ai sectorului privat şi public, cât şi ai mass-media.

Declaraţii

"De ce am ales să susţin Gala Societăţii Civile? Poate pentru că este un bun prilej pentru a lua pulsul societăţii civile, pentru a recompensa ONG-urile care chiar au funcţionat spre binele comunităţii.” Dana Deac, Director - TVR 1

„Societatea civilă, prin proiectele sale, răspunde atenţiei deosebite pe care Veolia şi Apa Nova o acordă pentru protecţia mediului şi dezvoltarea economico-socială. Proiectele prezentate în cadrul Galei Societăţii Civile se pot confunda cu valorile şi angajamentele Grupului Veolia, în sensul protejării cadrului natural de viaţă şi al responsabilităţii sociale.” Andreas Baude, Director General - Apa Nova.

“Gala Societăţii Civile reprezintă una dintre puţinele ocazii în care oamenii cu iniţiative pentru comunitate se întâlnesc şi cu sectorul privat, precum şi cu reprezentanţi ai administraţiei. Pornind de aici, motivul pentru care Rompetrol susţine Gala este firesc, deoarece compania va fi întotdeauna o prezenţă în cadrul acţiunilor ce cristalizează nevoia societăţii româneşti de activare a resurselor individuale şi de redefinire a conceptului de comunitate”. Dinu Patriciu, Preşedinte şi Director General - Rompetrol Grup, NV

“Gala Societăţii Civile este o ocazie foarte bună de a te informa cu privire la proiectele de succes derulate de către alte ONG-uri. De asemenea, este un foarte bun prilej de a ne promova munca, atât ca organizaţie cât şi ca sector ONG, către publicul larg, mass-media, oameni de afaceri, autorităţi guvernamentale. Mai presus de toate, însă, Gala Societăţii Civile este o ocazie extraordinară pentru ONG-uri să vorbească "cu aceiaşi voce", despre problemele cu care societatea românească încă se mai confruntă. Acest lucru devine chiar mai important în noul context al României, ca ţară membră a Uniunii Europene.” Magdalena Cămănaru, Manager comunicare - World Vision România.
sussus

  printeaza articolprinteaza articol     trimite unui prietentrimite unui prieten
Scrie parerea ta:
Nume:
Email:
http://   Website:
Comentariu:
Scrie in cifre numarul din imagine
Cod verificare
 
Agenda lunii
  • Romanian EFFIE Awards 2012
    International Advertising Association România şi Uniunea Agentiilor de Publicitate din România anunţă începerea înscrierilor pentru Romanian EFFIE Awards. Premiile EFFIE recompensează campaniile care au obţinut rezultate excelente bazându-se pe idei creative şi strategii inovatoare.
    Pe 4 Iunie 2012 la ora 20:00
  • Marketing 3.0, susţinut de Philip Kotler
    Pe 1 iunie, la Ateneul Român, prof. Philip Kotler va susţine trainingul certificat „Marketing-ul prin valori” în cadrul unui eveniment adresat oamenilor de afaceri, managerilor şi profesioniştilor în marketing şi comunicare din toate industriile. Trainingul va aborda, printre altele, şi metode de îmbunătăţire a puterii brandului.
    Pe 1 Iunie 2012 la ora 9:00
  • Gala Societăţii Civile
    Câştigătorii celei de-a zecea ediţii a Galei Societăţii Civile vor fi anunţaţi în cadrul festivităţii de premiere, care va avea loc în data de 28 mai, la Opera Naţională Bucureşti, începând cu orele 20.00.
    Pe 28 Mai 2012 la ora 20:00